برشی از یک کتاب:کتابداران، مبارزان آزادی

برشی از یک کتاب:کتابداران، مبارزان آزادی

Share

چند قهرمان کم‌نظیر پاپیش گذاشته‌اند تا از آزادی‌های مدنی ما دفاع کنند: کتابداران. در زمان جنگ جورج بوش علیه تروریسم، کتابخانه‌ها هم به میدان مبارزه تبدیل شدند.

به موجب بند ۲۱۵ قانون پاتریوت ماموران اف‌بی‌آی می‌توانند وارد کتابخانه‌ یا کتاب‌فروشی شوند و فهرست کتاب‌های درخواستی مراجعین و همچنین سایت‌های اسنترنتی را که مراجعه‌کرده‌اند، مطالبه کنند. در صورت درخواست چنین مواردی از سوی مامور اف‌بی‌ای،‌ کتابداران اجازه ندارند از این ملاقات از این ملاقات با دیگران از جمله همکاران،‌ روزنامه‌نگاران و به‌ویژه با مشتری حرفی بزنند. فقط در صورتی که همکار دیگری اطلاعات مورد نظر اف‌بی‌آی را داشته باشد، می‌توانند مسئله را با او در میان بگذارند. اگر کتابداری از این موضوع با فرد دیگری صحبت کند، تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرد.

 لی‌استابروک، رئیس دانشکد‌ه علوم کتابداری و اطلاعات، در دانشگاه ایلینویز، در برنامه واینک دموکراسی گفت «کتاب‌فروشی‌ها مشمول همان قوانینی هستند که کتابخانه‌ها و ارائه‌کنندگان خدمات اینترنتی. ماموران اف‌بی‌آی می‌توانند با داشتن مجوز از دادگاه نظارت بر اطلاعات خارجی (فیسا)، این اطلاعات را از تمام مشاغلی که به نوعی اطلاعات را به هر شکل و شیوه‌ای در اختیار دارند، مطالبه کنند.»

با تحقیقی از ۱۰۲۹ کتابخانه در سال ۲۰۰۲ معلوم شد که ماموران فدرال یا افسران اجرای قوانین محلی، از ۸۳ کتابخانه اطلاعاتی در مورد مراجعین‌شان خواسته بودند. حدود ۱۱۸ کتابخانه گفتند که کارکنانشان محدودیت بیشتری برای استفاده‌ مراجعین از اینترنت قائل می‌شوند. و این خلاق ادعای اشکرافت در آگوست ۲۰۰۳ بود که به هیچ کتابخانه‌ای مراجعه نشده است.

شاید تعداد کتابخانه‌هایی که تحت نظر قرار می‌گیرند بسیار بیشتر از آن باشد که کسی بداند. به گفته استابورک «به احتمال قوی ما اصلاً از وجود چنین تحقیقاتی مطلع نمی‌شویم، چون قانون آن‌ها را از صحبت در مورد این تحقیقات منع کرده است. بنابراین پی‌بردن به این که دقیقاً در آن‌جا چه می‌گذرد، واقعاً مایوس کننده است.»

هنگامی که ماموران فدرال در کتابخانه‌ای محلی ظاهر می‌شوند، کتابداران کنترل چندانی بر اطلاعاتی که آن‌ها می‌گیرند،‌ ندارند. یک مسئول مرکز رسانه مردمی به من گفت که اف‌بی‌آی یک روز به مرکز آن‌ها آمده و مدعی شده که در پی اطلاعاتی در مورد یک شخص خاص است. اما پیش از آن که بفهمد چه خبر است، ماموران اف‌بی‌آی از تمامی فایل‌های کامپیوتری آنها کپی گرفته‌ بودند.

از آن‌جا که کتابخانه‌ها این‌گونه مورد هدف واقع شده‌اند،‌مسئله کتابداران این است که آیا با دادن هشدار به مراجعینی که ممکن است تحت نظر ماموران باشند، آن‌ها را متوجه سازند یا نه؟

همچنان که بعضی از آن‌ها این کار را می‌کنند. اما نوعی توازن ظریف بین آگاه کردن مردم و ترساندن آن‌ها از مراکز امنیتی و مهم کشور وجود دارد.

با کمال تاسف، افرادی بیش‌تر در این کتابخانه‌ها تحت مراقبت قرار می‌گیرند که توانایی مالی داشتن یک کامپیوتر و خرید از سایت کتاب «بارنز و نوبل» را ندارند.

در این میان انجمن کتابخانه‌های آمریکا (ALA) راه هوشمندانه‌ای برای پاسخ به این اقدامات و حمایت از مراجعین یافته است. ALA متصدیان کتابخانه‌ها را به دور ریختن کاغذهاب غیرضروری و همچنین استفاده از نرم‌‌افزارهایی که به صورت اتوماتیک هر‌گونه ثبت مربوط به مراجعین را پاک می‌کنند توصیه کرده است، البته به این شرط که کتاب‌ها بازگردانده و تمامی جریمه‌ها پرداخت شود. این ایده‌ای فوق‌العاده برای مبارزه یک کتابخانه است: کتابت را به موقع پس بده یا …

هم‌اکنون کتابخانه‌های بولدر، کلورادو و سانتا کروز کالیفرنیا در هر هفته چندین بار اطلاعات مربوط به کتاب‌های امانی را از بین می‌برند. و این دیگر جزو کارهای روزمره متصدیان شده است؛‌ بیرون بردن زباله‌ها، جاروزدن سالن‌ها و محو کردن هرگونه اطلاعات مربوط به مراجعین، برای در امان ماندن از دست دادستان کل.

اما اشکرافت این طور به ماجرا نگاه نمی‌کرد. او از دست کتابداران گستاخ  به خشم آمد. ۱۵ سپتامبر ۲۰۰۳، اشکرافت کتابداران و همچنین انجمن کتابخانه‌های آمریکا را به باد انتقاد گرفت و آنان را مشتی «مسخره» خواند.

بعدها سخنگوی وزارت دادگستری گفت ALA، بزرگترین انجمن کتابخانه‌ای دنیا، «اغفال» شده است. کتابداران از این انتقاد لذت بردند. امیلی شکتاف، مدیر شعبه ALA در واشنگتن گفت «اگر او تا به این حد مار را تحت نظر دارد، حتما باید کاری بکنیم.» …

منبع: اکثریت خاموش: آمریکا پس از یازده سپتامبر؛ یک گزارش/ نوشته امی گودمن، دیوید گودمن، ترجمه لیلا حسینی ص. ۷۸-۸۱.

 

چنانکه از مطالب و مقالات منتشر شده به وسیله «مجله مطالعات خواندن» بهره می برید و انتشار آزاد آنها را مفید می دانید، دقت کنید که در کنار همکاری علمی شما عزیزان، تداوم کار این سایت به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان وابسته است. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند:

[WPDonateZarinpal]

یک پاسخبه “برشی از یک کتاب:کتابداران، مبارزان آزادی”

  1. الهام گفت:

    سلام من یک کتابدارم .از مقاله خوبتان ممنون. وب خوبی دارید تبریک می گویم . به من هم سربزنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*