کتاب الکترونیک در برابر کتاب چاپی

کتاب الکترونیک در برابر کتاب چاپی

کزاراشی توسط لی راینه (Lee Rainie) و ماوی دوگان (Maeve Duggan) در سال ۲۰۱۲ منتشر شده است که میزان استفاده کتاب الکترونیک و کتاب چاپی را با یکدیگر مقایسه میکند. این گزارش مربوط به تحقیقی است که در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲ از جمعیت ۲۲۵۲ نفری از آمریکایی بالای ۱۶ سال به عمل آمده است. خلاصه یافته های این گزارش به این صورت است:

– از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ نسبت آمریکایی های بالای ۱۶ سال که کتاب الکترونیک میخوانند از ۱۶ درصد به ۲۳ درصد رسیده است. و نسبت امریکایی های بالای ۱۶ سال که کتاب چاپی میخوانند از ۷۲ درصد به ۶۷ درصد رسیده است.

– نسبت خوانندگان بالای ۱۶ سال کتاب از ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ تغییر کوچکی داشته است و از ۷۵ درصد به ۷۸ درصد رسیده است که به لحاظ آماری معنی دار نیست.

– امانت گیرندگان از کتابخانه ها در طول زمان مذکور از ۳ درصد به ۵ درصد رسیده اند.

چه کسانی کتاب الکترونیک میخوانند؟

– بیتشرین جمعیتی که کتاب الکترونیک میخوانند در بین افرادی است که تحصیلات عالی دارند و درآمد آنها بیش از ۷۵۰۰۰ دلار  است. به لحاظ سنی این اکثر افراد بین ۳۰ تا ۴۹ سال دارند.

وضعیت کسانی که  گفته اند در سال گذشته حداقل یک کتاب الکترونیک خوانده اند به قرار زیر است:

دسامبر ۲۰۱۱

(افراد کتابخوان=۲۴۷۴ نفر)

نوامبر ۲۰۱۲

(افراد کتابخوان= ۱۷۵۴ نفر)

میزان تغییر

کل خوانندگان

۲۱ درصد

۳۰ درصد

۹+

مردان

۲۲

۳۰

۸+

زنان

۲۰

۳۱

۱۱+

سن

۱۶-۱۷

۱۳

۲۸

۱۵+

۱۸-۲۹

۲۵

۳۱

۶+

۳۰-۴۹

۲۵

۴۱

۱۶+

۵۰-۶۴

۱۹

۲۳

۴+

بالای ۶۵

۱۲

۲۰

۸+

جغرافیا

شهرنشین‌ها

۲۲

۳۴

۱۲+

حومه نشین ها

۲۲

۳۲

۱۰+

روستاییان

۱۷

۲۰

۳+

کتابخوانها چه میخوانند

– ۸۹ درصد از کتابخوانها گفته اند که حداقل یک کتاب چاپی در طول ۱۲ ماه گذشته خوانده اند.

– ۳۰ درصد از کتابخوانها گفته اند که حداقل یک کتاب الکترونیک در طول ۱۲ ماه گذشته  خوانده اند.

– ۱۷ درصد از کتابخوانها گفته اند که حداقل به یک کتاب صوتی در طول سال گذشته گوش داده اند.

– میانگین تعداد کتابهای مطالعه شده توسط کتابخوان ها ۱۵ کتاب است و میانه تعداد کتاب ها ۶ است (۵۰ درصد بیش از ۶ کتاب خوانده اند و ۵۰ درصد کمتر از ۶ کتاب)

کل جمعیت کتابخوان

میانگین تعداد کتابهای مطالعه شده توسط افراد کتابخوان

میانه تعداد کتابهای مطالعه شده توسط افراد کتابخوان

کل خوانندگان

۷۵ %

۱۵

۶

مردان (جمعیت=۱۰۵۹)

۷۰%

۱۳

۳

زنان(جمعیت=۱۱۹۳)

۸۱%

۱۷

۸

سن

۱۶-۱۷

۹۰%

۱۳

۵

۱۸-۲۹

۸۰%

۱۳

۷

۳۰-۴۹

۷۷%

۱۶

۷

۵۰-۶۴

۷۲%

۱۵

۶

بالای ۶۵

۶۷%

۱۸

۷

جغرافیا

شهرنشین‌ها

۷۸%

۱۴

۶

حومه نشین ها

۷۵%

۱۶

۷

روستاییان

۷۲%

۱۷

۷

منبع: مرکز تحقیقات PEW

یادداشت: در مواجهه با رسانه جدید دو دسته نگرش مشاهده میشود: دسته ای ظهور رسانه جدید را انقلابی شگرف میدانند که رسانه پیشین را منسوخ خواهد کرد. دسته دیگر ظهور رسانه جدید را برابر با شر میدانند و سعی میکنند رشد و توسعه آن را امری مضر و شیطانی جلوه گر نمایند. با توجه به آنچه بر رسانه ها گذشته است هر دوی این دیدگاه ها فارغ از عقلانیت کافی به نظر میرسند. تاریخ نشان داده است که رسانه ها با یکدیگر مصالحه میکنند، رسانه قدیمی تر بخشی از کارکرد قدیمی خود را به رسانه جدید میدهد و در کنار رسانه جدید کارکرد جدیدی نیز پیدا میکند. کتاب نیز چیزی ورای این سنت تاریخی نیست.

گزارشی که پیشتر خلاصه آن گفته شد از آن دسته گزارشهایی بود که میخواست به صورت ضمنی غلبه کتاب الکترونیک را بر کتاب چاپی در اینده نشان دهد.  عموما با استناد به این گزارش ها افراد نشان میدهند که استفاده از کتاب الکترونیک رفته رفته افزایش می یاید و در قدم بعدی این استباط نیز بدان افزوده میشود که کتاب الکترونیک جای کتاب چاپی را میگیرد اما از هیچ کجای این آمار و تحقیق نمیتوان چنین استنباطی کرد. شاید درستتر باشد که بگوییم مردم آمریکا در کنار خواندن کتاب های چاپی به کتاب الکترونیک نیز علاقه مند شده اند و این علاقه روز به روز بیشتر میشود.

چنانکه از مطالب و مقالات منتشر شده به وسیله «مجله مطالعات خواندن» بهره می برید و انتشار آزاد آنها را مفید می دانید، دقت کنید که در کنار همکاری علمی شما عزیزان، تداوم کار این سایت به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان وابسته است. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند:

[WPDonateZarinpal]

Share

۲ پاسخبه “کتاب الکترونیک در برابر کتاب چاپی”

  1. موضوع مهمی مورد بررسی قرار گرفته که دغدغه خیلی از افراد مرتبط با این حوزه است. قطعا در آینده با توجه به مناسب سازی تجهیزات الکترونیکی و تغییر عادات مردم، اقبال از کتابهای الکترونیکی بیشتر است. البته این در مورد سوژه های مختلف فرق می کند. مثلا ماریو بارگاس یوسا در “چرا ادبیات” معتقد است که کتاب الکترونیکی برای کارهای علمی خوب است و ادبیات همچنان در کتابهای چاپی جریان خواهد داشت. در دانشگاه علامه داور پایان نامه ای بودم با عنوان “بررسی رفتارهای کتابخوانی کودکان و نوجوانان در برخورد با کتابهای چاپی ودیجیتالی” که بررسی جالبی در مورد کتابخوانی و برخورد با این رسانه ها داشت. همه اینها نشان می دهند که نباید در مقابل تغییر سازنده ای که در راه است مقاومت کنیم و باید تلاش کنیم از مزایای آن بهره مند شویم.

  2. در مورد یادداشتی که ذکر کردید(دو دسته دیدگاه …)
    دیدگاه سومی هم ذکر کنید و آن هم زیستی این دو محمل اطلاعاتیست. امروزه در تقابل این دو محمل می بینیم که حتی در بعضی موارد رسانه دیجیتال در خدمت رسانه چاپی هستند (مانند تبلیغاتی که در فضای مجازی برای معرفی کتاب ها وجود دارد). پس با این وضعیت نمیشه گفت که رسانه الکترونیک میتونه به راحتی رقیب دیرینه خودش رو کنار بزاره
    همونطور که دکتر زین العابدینی هم اشاره کردن، در برخی حیطه ها مانند ادبیات، نبض بازار هنوز دست رسانه چاپیه!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*