مؤلفه‌های محاسبه سنجش سرانه مطالعه و ارائه چارچوبی برای سنجش سرانه مطالعه در ایران

مؤلفه‌های محاسبه سنجش سرانه مطالعه و ارائه چارچوبی برای سنجش سرانه مطالعه در ایران

بررسی مؤلفه‌های محاسبه سنجش سرانه مطالعه و ارائه چارچوبی برای سنجش سرانه مطالعه در ایران

نویسندگان:

رقیه اسکروچی: دانشیار دانشکده مدیریت و اطلاع‌رسانی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی تهران

محسن حاجی­زین­العابدینی: استادیار مرکز اطلاعات و مدارک علمی کشاورزی

سمانه نوذر: دانشجوی کارشناسی ارشد علوم کتابداری و اطلاع­رسانی پزشکی

چکیده                                                                  

هدف: هدف از این پژوهش علاوه بر شناسایی مؤلفه­های مؤثر در سنجش سرانه مطالعه با بررسی متون و استفاده از نظرات خبرگان، ارائه مؤلفه­های نهایی سنجش سرانه مطالعه در ایران است.

روش: گردآوری اطلاعات برای شناسایی مؤلفه­ها در ابتدا با استفاده از روش کتابخانه‌ای صورت گرفت و سپس برای اجماع گروهی، از تکنیک دلفی در قالب پرسشنامه دو مرحله­ای به­صورت حضوری و اینترنتی و ارسال آن به ۱۶ نفر از صاحب‌نظران به‌عنوان اعضای پنل جهت اظهار نظر استفاده شده است.

یافتهها: نتایج نشان می­دهد که علاوه بر مطالعه انواع منابع چاپی، جزوه، بروشور، اعلامیه، نقشه، سند (چاپی، خطی و…)، بریده جراید، اسلاید، شفاف­برگه، ریز فیلم، ریز برگه، کره جغرافیایی، بازدید از وب­گاه اطلاعاتی، بازدید از وب­گاه خبری، بازدید از وب­گاه شخصی، بازدید از وب­گاه سیاسی، بازدید از وب­گاه ویکی، بازدید از وب­نوشت (وبلاگ)، قصه­گویی (عضوی از خانواده- پرستار- مربی) برای کودک، داستان­خوانی (عضوی از خانواده- پرستار- مربی) برای کودک، کتاب‌خوانی گروهی (قرآن­خوانی، شاهنامه­خوانی و…)، رجوع موردی به لغت­نامه­ها و به­طور کلی منابع مرجع، کتاب­های الکترونیکی (EBook) در قالب لوح فشرده (CD)، لوح ویدیوئی دیجیتال (DVD)، فایل­های اینترنتی و فایل­های تلفن همراه، چک­کردن پست­های الکترونیکی (Email) با محتوای نوشتاری علمی، ادبی، هنری، فرهنگی، گوش­دادن به برنامه­های مستند رادیو/ فایل­های صوتی (به‌جز تفریحی و سرگرمی)، تماشای برنامه­های مستند تلویزیون/ ماهواره و فایل­های صوتی- تصویری (به‌جز تفریحی و سرگرمی) می­توانند به‌عنوان مؤلفه­های سنجش سرانه مطالعه قرار گیرند.

اصالت/ارزش: به‌علت فقدان چارچوبی برای سنجش سرانه مطالعه در ایران، این پژوهش با پیشنهاد مؤلفه­های توافقی اعضای پنل دلفی می­تواند به‌عنوان چارچوبی برای سنجش سرانه مطالعه در نظر گرفته شود.

کلیدواژه‌ها: مطالعه، سنجش سرانه مطالعه، مؤلفه­های محاسبه سرانه مطالعه، سرانه مطالعه

منبع: اسکروچی، رقیه؛ حاجی‌ زین‌العابدینی، محسن و نوذر، سمانه (۱۳۹۱) بررسی مولفه‌های محاسبه‌ی سنجش سرانه مطالعه و ارائه چارچوبی برای سنجش سرانه مطالعه در ایران. تحقیقات اطلاع‌رسانی و کتابخان‌های عمومی، ۱۸(۱)، ۶۷-۸۸. دانلود مقاله

چنانکه از مطالب و مقالات منتشر شده به وسیله «مجله مطالعات خواندن» بهره می برید و انتشار آزاد آنها را مفید می دانید، دقت کنید که در کنار همکاری علمی شما عزیزان، تداوم کار این سایت به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان وابسته است. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند:

[WPDonateZarinpal]

Share

یک پاسخبه “مؤلفه‌های محاسبه سنجش سرانه مطالعه و ارائه چارچوبی برای سنجش سرانه مطالعه در ایران”

  1. مصطفی خیرابادی گفت:

    با سلام.ممنون از تحقیق عالی تون.من برای تحقیق دانشگاهی موضوع سرانه ی مطالعه را انخاب کردم.اگر امکانش هست پرسشنامه و متن کامل مقالتونو برام بفرستید.
    ممنون میشم اگه کمکم کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*