مطالعات خواندن و ضرورت پرداختن به آن

مطالعات خواندن و ضرورت پرداختن به آن

 کمابیش همه باور داریم که خواندن عمل مهمی است، عملی که در عالم شناخته شده تنها انسان به آن اشتغال دارد. ویژگی همه‌جاحاضری خواندن باعث می‌شود چنان که باید و شاید به چشم نیاید، و حاصل چنین وضعیتی این است که یک برنامه پژوهشی مستقل با تمرکز بر تمامی گستره‌های خواندن وحود ندارد. این بدان معنا نیست که تا کنون هیچ پژوهشی در این زمینه صورت نگرفته، حتی می‌توان گفت از منظرهای مختلف پژوهش‌های متعدد و عمیقی وجود دارد. اما همه این پژوهش‌ها  تنها برای تکمیل برنامه‌ی پژوهی دیگری به عمل خواندن تفقد داشته‌اند و قصد آن نداشته‌اند که خواندن را به عنوان عملی همه‌جانبه مورد بررسی قرار دهند. نمونه‌ی چنین پژوهش‌هایی در جامعه‌شناسی ادبیات، رویکرد شناختی روانشناسی، تاریخ نوشتار و کتاب،  مطالعات رسانه و ارتباطات و … مشاهده می‌شود.

جامعه‌شناسی ادبیات، با پژوهشگرانی چون جورج لوکاچ، لوسین گلدمن  و لئو لونتال پژوهش‌های عمیقی را در حوزه خوانش ادبی انجام داده‌اند. شاخه‌ی مهمی از جامعه‌شناسی ادبیات، جامعه‌شناسی خواندن است. با این وجود در این نوع جامعه‌شناسی تنها خوانش ادبی مدنظر است و سایر خواندن‌ها از دایره‌ی تحقیق این حوزه بیرون است. این بخش خارج از دایره پژوهش جامعه‌شناسی خواندن، بخش کوچکی نیست و نیاز به دقت نظر و پژوهش را می‌طلبد که یکی از برنامه‌های «مطالعات خواندن» پژوهش در جامعه‌شناسی خواندن غیر ادبی است.

همچنین از دایره‌ی دید روانشناسی خواندن، دو منظر وجود دارد. یک منظر کتاب‌درمانی (خواندن‌درمانی) است و دیگری منظر روانشناسی تربیتی که به ناتوانی‌های یادگیری می‌پردازد. کتاب‌درمانی بخشی از درمان شناختی محسوب می‌شود که همه مکاتب بر آن صحه نمی‌گذارند. با این وجود در برخی رویکردها به عنوان بخش مهمی از درمان محسوب می‌شود. این زمینه‌ از پژوهش‌ها زمینه‌ای است که جای کار بسیاری دارد. از منظر روانشناسی تربیتی، خواندن به عنوان یک ابزار انتقال مفاهیم تربیتی محسوب می‌شود. در این رویکرد تلاش بر این است که راه‌هایی پیدا شود که معانی تربیتی به بهترین شکل از طریق خواندن به کودک انتقال یابد. در این زمینه نشریه‌ای چون فصلنامه روانشناسی خواندن فعالیت دارد.

تاریخ خواندن زمینه‌ی دیگری است که در مطالعات خواندن مورد توجه است. تاریخ نوشتار و الفبا و نیز تاریخ کتاب جریان‌های عمده حاکم در این زمینه‌ی پژوهشی هستند. اینکه انواع خواندن در طول تاریخ چه بوده است و  چه عواملی باعث تغییر وضعیت این نوع خواندن‌ها شده است یکی از زمینه‌هایی است که در تاریخ خواندن در ایران نادیده گرفته شده است. در واقع ما برای درک عمل خواندن هم نیاز به یک تاریخ اجتماعی داریم و هم یک جامعه‌شناسی تاریخی. همچنین در تاریخ خواندن پرداختن به انواع خواندنی‌ها غیر از کتاب و جراید چیزی نبوده‌ است که مورد توجه محققین ایرانی قرار گرفته باشد.

 در مطالعات رسانه و ارتباطات نیز به خواندن به عنوانی عمل رمزگشایی نگریسته شده است  و عمده نگاه‌ها تحت تاثیر تحقیقات مخاطب‌پژوهی‌هایی است که در آن رسانه به بازتولید ایدئولوژی حاکم از طریق خواندن پیام‌های نهفته در متن دست می‌یازد. همچنین بخشی از انرژی تحقیق در حوزه رسانه‌ها به بررسی رقابت بین کتاب و رسانه‌های رقیبی نظیر تلویزیون پرداخته شده است.

 مجله مطالعات خواندن کوششی است برای سامان دادن به پژوهش‌های انجام شده در زمینه خواندن و نیز ارائه نقشه‌ی جدید از عمل انسانی خواندن.

چنانکه از مطالب و مقالات منتشر شده به وسیله «مجله مطالعات خواندن» بهره می برید و انتشار آزاد آنها را مفید می دانید، دقت کنید که در کنار همکاری علمی شما عزیزان، تداوم کار این سایت به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان وابسته است. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند:

[WPDonateZarinpal]

Share

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*