خودروان‌درمانی با کتاب در فرهنگ ایرانی: چالش‌ها، فایده‌ها و آسیب‌ها

خودروان‌درمانی با کتاب در فرهنگ ایرانی: چالش‌ها، فایده‌ها و آسیب‌ها

دکتر مریم حناساب‌زاده اصفهانی

دکترای تخصصی روان‌شناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران (ایران سابق)

mhanassabzadeh@yahoo.com


چکیده

امروزه در کشورهای پیشرفته شاهد جریان رشد و گسترش انواع کتاب‌های خودیاری و استفاده موثر از آن‌ها در بین لایه‌های مختلف مردم به ویژه لایه‌ی تحصیل‌کرده هستیم. همسو با این جریان در کشور ما نیز فرهنگ خوددرمانی با کتاب با فاصله‌ی یک یا دو دهه پس از غرب و آمریکا جایگاهی پیدا کرده است و خواندن کتاب‌های خودیاری در زمینه‌ی روان‌درمانی به ویژه بین جوانان افزایش یافته است. این مقاله به بحث و بررسی درباره پدیده‌ی کتاب‌درمانی، اهمیت مطالعه کتاب در درمان مشکلات روانی و نیز خطرات و ضررها یا آسیب‌های احتمالی کلی و خاص این پدیده در کشور ما می‌پردازد. هدف مقاله معرفی کتاب درمانی به عنوان روش مطلوب و کارایی مفید کتاب (در صورت کاربرد به جا) و نیز اثرات منفی و ناخوشایند آن، (وقتی ملاحظات علمی و فرهنگی در به کارگیری از آن در نظر گرفته نمی‌شود)، پرداخته‌ شود و به این ترتیب کارآمدی این تاثیرات بر تغییرات شناخت، قضاوت‌ها، باورها، نگرش‌ها، افکار و سرانجام بر رفتارهای افراد به ویژه در فرهنگ ایرانی مورد تحلیل قرار گیرد. یکی از مهم‌ترین مباحث طرح شده در این مقاله مزایای بهره‌گیری از این فرن درمانی است که بر اساس آن به تاثیرات مثبت حاصله  از کتاب‌درمانی و حوزه‌های مختلف است. همچنین در این مقاله به مباحثی مانند کتاب‌درمانی در برابر مراجعه به متخصصان علوم رفتاری در ایران، انواع کتاب‌های خودیاری روان‌شناسی و مزایا و محدویت‌های کتاب‌درمانی، پرداخته شده است. در ادامه تلاش شده است تا با ذکر یک مثال از درمان اختلال افسردگی، مزایا و مشکلات این نوع درمان شرح داده شود. توجه به مسائل فرهنگی در استفاده از کتاب‌های ترجمه شده و مفهوم کتاب‌های بومی‌شده از دیگر مباحث طرح شده  در این مقاله است. در پایان مثاله نیز رهنمودهایی برای افزایش کارایی خوددرمانی با کتاب‌های روان‌شناسی پیشنهاد شده است.

واژگان کلیدی: خود روان درمانی، کتاب،فرهنگ ایرانی، کتاب‌های خودیاری

منبع: حناساب‌زاده اصفهانی، مریم (۱۳۹۰) ودروان‌درمانی با کتاب در فرهنگ ایرانی: چالش‌ها، فایده‌ها و آسیب‌ها. فصلنامه کتاب مهر. سال اول، شماره دوم، بهار. ص ۹۲- ۱۰۹.

چنانکه از مطالب و مقالات منتشر شده به وسیله «مجله مطالعات خواندن» بهره می برید و انتشار آزاد آنها را مفید می دانید، دقت کنید که در کنار همکاری علمی شما عزیزان، تداوم کار این سایت به کمک مالی همه همکاران و علاقمندان وابسته است. کمک های مالی شما حتی در مبالغ بسیار اندک، می توانند کمک موثری برای ما باشند:

[WPDonateZarinpal]

Share

۲ پاسخبه “خودروان‌درمانی با کتاب در فرهنگ ایرانی: چالش‌ها، فایده‌ها و آسیب‌ها”

 1. طاهره صمدی آزاد گفت:

  من دانشجوی ترم سه کارشناسی ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی هستم دارم روی موضوع کتاب درمانی کار می کنم خوشحال میشم راهنمایی کنید روی چه جنبه ای کار کنم مفید تر خواهد بود و متن کامل مقاله رو برام بفرستین ممنون می شوم
  با تشکر

  • سیامک محبوب گفت:

   با سلام
   متن کامل مقاله رو می‌تونید از مگ‌ایران دانلود کنید. متاسفانه من متن چاپی رو دارم.
   برای مشاوره برای انتخاب موضوع می‌تونید با شماره ۸۸۹۲۵۷۹۰ تماس بگیرید تا راهنمایی کنم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*