حمایت از ناشران= نابودی صنعت نشر

حمایت از ناشران= نابودی صنعت نشر

Share

آیا حمایت از ناشران به کتاب و کتابخوانی کمک می‌کند؟ پاسخ صریح من به این پرسش منفی است. حمایت ناشران به دو صورت عمده صورت می‌گیرد. یکی خرید آثاری که ناشر چاپ کرده است و دیگری پرداخت بخشی از هزینه‌های تولید به صورت یارانه، کاغذ و …

 باید در نظر گرفت که حمایت‌هایی اینچنین سلیقه‌ی بازار و سلیقه عموم را به سلیقه‌ی سیاست‌گذار تقلیل می‌دهد. از این رهگذر یک ناشر با اطمینان از اینکه تولیدات وی به هر روی هزینه‌ی کمتری نسبت به واقعیت موجود در بازار دارد، دقت لازم را در کیفیت محتوای تولیدی خود به خرج نمی‌دهد و ناشران ضعیف قارچ‌وار رشد می‌کنند. در واقع این نوع حمایت در طولانی مدت و در سطح ملی آسیب‌های جبران‌ناپذیری به بازار نشر وارد می‌کند و وضعیت را ازحالت رقابت برای پاسخ‌گویی به سلیقه‌ی خواننده (مصرف‌کننده) به پاسخ‌گویی به سلیقه‌ی سیاست‌گذار (که ممکن است سوگیری نیز داشته باشد) تبدیل می‌کند.
نمونه چنین حمایتی را در صنعت خودروسازی داخلی می‌بینیم که با حمایت‌هایی که از این صنعت می‌شود، وضعیت از حالت رقابتی به حالت انحصار درآمده است و خودروها با قیمت‌های بسیار گزاف‌تر از واقعیت بازار و با کیفیت بسیار پایین‌تر از استانداردهای بازار به مشتریان ناچار ارائه می‌شود. اما آیا مشتریان مطالعه یا همان خوانندگان آثار نیز موجوداتی ناچار هستند. به نظر نمی‌آید که مردم ایران در وضعیت کنونی به هر قیمتی حاضر باشند مطالعه کنند.

یک پاسخبه “حمایت از ناشران= نابودی صنعت نشر”

  1. مصطفي گفت:

    سلام. بسیار موافقم. پاسخ من هم به سوال مطرح شده منفی است.
    حمایت مالی از ناشر جزء مزخرف ترین حرکت‌هاست. بهترین حمایت از تمامی ناشران، این است که وزارت فرهنگ و ارشاد و نهاد کتابخانه‌ها و دیگر نهادهای مسئول هیچ فرقی بین ناشران در کمک و خرید و حمایت نکنند.
    اینگونه می‌شود که از تمامی ناشران حمایت می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*