مطالعه و خواندن در خیابان یک طرفه: عتیقه‌های چینی

مطالعه و خواندن در خیابان یک طرفه: عتیقه‌های چینی

این روزها کسی نباید  به صلاحیت خود بیهوده اعتماد کند. قدرت اصلی در بدیهه‌سازی است. همه‌ی ضربه‌های کاری با دست چپ فرود می‌آید.

در آغاز سراشیبی بلندی که تا خانه‌ی … – زنی که هر شب به دیدنش می‌روم- امتداد می‌یابد، دووازه‌هایی هست. پس از این که او از آنجا نقل مکان کرد، دهانه‌ی منحنی شکل دروازه همچون لاله‌ی گوشی  که شنوایی‌اش را از دست داده است، جلوی راهم سبز شد.

نمی‌توانند کودکی در لباس خوابش را راضی کنند به مهمان تازه وارد سلام کند. اهالی خانه با توسل به دیدگاه  بلندپایه‌ی اخلاقی، بیهوده به او گوشزد می‌کنند تا بر خجالتش غلبه کند. چند دقیقه بعد، کودک پیدایش می‌شود، و لخت و عور جلوی مهمان می‌آید. در این فاصله، او حمام کرده است.

قدرت نهفته در یک جاده‌ی روستایی وقتی در آن قدم می‌زنیم متفاوت است با وقتی از رویش با هواپیما می‌گذریم. به همین نحو، قدرت نهفته در یک متن وقتی آن را بخوانیم متفاوت است با وقتی از رویش نسخه‌برداری کنیم. مسافران هواپیما تنها می‌بینند که چگونه جاده در میان دشت می‌گذرد و پیش می‌رود، و چطور مطابق با قوانین حاکم بر زمین‌های اطراف تغییر می‌کند. تنها کسی که روی جاده قدم می‌زند، از قدرتی که در اختیار آن است باخبر می‌شود؛ راه برای کسی که از هواپیما به آن نگاه می‌کند چیزی بیش از پهنه‌یی گسترده نیست، اما کسی که روی آن راه می‌رود، در هر گردشش، همچون ندای فرمانده‌یی که سربازان را به پیش فرا می‌خواند، دوردست‌ها، مناظر زیبا، پهنه‌ها، دورنماها را احضار می‌کند. پس تنها متنی که از رویش نسخه‌بردای شده، مسلط بر روح کسی است که خود را به آن سپرده است؛ در صورتی که خواننده‌ی معمولی هرگز جنبه‌های نو درون خود که متن درصدد گشودن آن است، کشف نمی‌کند: آن جاده را که وارد جنگل درونش می‌شود و برای همیشه پشت آن بسته می‌شود ، نمی‌تواند بشناسد: زیرا خواننده‌ی معمولی به حرکت ذهنی‌اش در پرواز آزاد رویایی روزانه ادامه می‌دهد، در حالیکه خواننده‌ای که نسخه‌بردای می‌کند، ذهنش را یکسره در اختیار متن می‌گذارد. این است که پیشه نسخه‌بردای چینی‌ها از کتاب‌ها، ضمانت بی‌بدیل فرهنگ ادبیات بود، و همین کلید فهم معماهای چینی است.

بنیامین، والتر (۱۳۸۰) خیابان یک طرفه. ترجمه حمید فرازنده. تهران: نشر مرکز. ص ۱۰-۱۱.

Share

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*