کمیک: فرصت ها و تهدیدها

کمیک: فرصت ها و تهدیدها

Share

خانم لئونه تیمنس ما در یکی از مقالات ایفلا ۲۰۰۹ به بحث ترویج سواد با استفاده از آثار کمیک پرداخته اند.

پاراگراف زیر (از متن مقاله) برخی از تهدیدهای کمیک را بیان می کند:

کمیک نوعاً هنری چالشی است، و طی مدت زمانی طولانی، بحث هایی برانگیخته است. در امریکا به طور سنتی طرفداران آن را افرادی بی فرهنگ می شناسند (وارنوم و گیبونز، ۲۰۰۱). بسیاری از بزرگسالان درباره کتاب های کمیک به عنوان مواد خواندنی در دسترس برای کودکان ملاحظاتی دارند. از اوایل دهه ۱۹۴۰ کتابداران نگران کمیک و کتاب های کمیک بوده اند که به عنوان دشمن سایر خواندنی ها پنداشته می شد. مقاله ای از یک کتابدار کودک، جین گری هارکر در سال ۱۹۴۹ چنین استدلال کرد که کتب کمیک جزء عمیق ترین تهدیدهای فرهنگی روز است.

این بخش ها نیز به فرصت هایی اشاره دارد که آثار کمیک فراهم می نماید:

در گذشته تمرکز بر این بوده که کودکان را به خواندن ادبیات به اصطلاح «مفید» رساند. اما یک تغییر پارادایم، حاکی از آن است که در حال حاضر نگرانی اصلی بر سر این مطلب است که چگونه بچه ها را تنها به «خواندن» سوق دهیم... کتاب های کمیک میزان متن در یک داستان را تا سطح مدیریت پذیری کاهش می دهند، و در زمانی منطقی (کوتاه) تمام ماجراهایی که می توان خواند را به خوانندگان ارائه می کند. استفاده از کتاب های کمیک در مدرسه می تواند پیوندی به تجربه خواندن کودکانی که کتاب ها  و خواندنشان اغلب مرتبط با محتوای برنامه مدرسه است فراهم کند. بنابراین کتاب های کمیک می توانند در انگیزش خوانندگان بی علاقه، پایبند کردن کودکان به خواندن، توسعه مهارت های زبانی و درک مطلب برای یادگیرندگان زبان دوم ایفای نقش کنند و سواد بصری را بیاموزند. کتاب های کمیک می توانند پله ای برای سایر انواع مطالعه فراهم کنند و پذیرش آن ها به عنوان بخشی از مواد خواندنی می تواند، به ویژه از کودکانی که میلی به خواندن برای لذت ندارند، حمایت کند. به هر حال، کتاب های کمیک هم کتاب محسوب می شوند.

 

پانوشت: ترجمه گزیده مقالات ایفلا ۲۰۱۰ (در حوزه کتابخانه عمومی) به زودی توسط نهاد کتابخانه های عمومی کشور منتشر خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*