چطور یک کتاب‌خوان خوب شویم؟ راهنمای تبدیل شدن به یک خواننده تمام‌عیار

چطور یک کتاب‌خوان خوب شویم؟ راهنمای تبدیل شدن به یک خواننده تمام‌عیار

نویسنده مگان مورگان۱Megan Morgan 

مترجم مریم سپیانی۲کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع‌‌رسانی

فصلنامه مطالعات خواندن، دوره ۱، شماره ۳، بهار ۱۳۹۹


[… بسیاری از افراد از خواندن لذت می‌برند و از آن به‌عنوان راهی برای آرامش و بارورسازی ذهنشان بهره می‌گیرند. همچنین خواندن مهارت مهمی در یادگیری و پیشرفت برای موفقیت در مدرسه و دنیای حرفه‌­ای است.۳http://www.asha.org/public/speech/development/Literacy/ با جمع‌آوری مطالب مناسب خواندن، استفاده از چند راهکار برای افزایش مهارت‌­های خود و حفظ نگرش مثبت، می­‌توانید خواندن خود را بهبود دهید یا به کودکان کمک کنید تا به خوانندۀ بهتری تبدیل شود.

قسمت اول: بهبود مهارت‌های خواندن

 1. از یک سطح ساده برای خواندن شروع کنید. بعد از این مرحله می­‌توانید سراغ مطالب خواندنی سخت‌­تر بروید. اگر در ابتدا سعی کنید مطالبی را بخوانید چالش‌برانگیز هستند، ممکن است دلسرد شوید. با این حال به چالش کشیدن خود برای خواندن در یک سطح پیشرفته­‌تر، یک هدف فوق­‌العاده است. مطالعات نشان داده‌­اند که اگر در هنگام خواندن دلسرد شوید، در طولانی مدت کمتر به هدفتان خواهید رسید۴http://www.csun.edu/~krowlands/Content/Academic_Resources/Reading/Useful%20Articles/Cunningham-What%20Reading%20Does%20for%20the%20Mind.pdf.
  • چند صفحۀ اول کتاب را تورق کنید. اگر در درک چیزی که نویسنده می­‌خواهد بگوید، مشکل دارید، ممکن است از کتاب لذت نبرید.
  • اگر کتابی را در یک زمینه خاص (مثلا یک اثر علمی یا یک رسالۀ تاریخی خاص) با دقت زیاد انتخاب کرده‌­اید، شاید بهتر باشد قبل از شروع به خواندن آن برای آشنا شدن با موضوع کتاب‌هایی در همان زمینه اما عمومی‌تر را بخوانید.
  • از قانون پنج انگشت استفاده کنید. یک کتاب را انتخاب کنید. دو یا سه صفحۀ اول را بخوانید. برای هر کلمه‌­ای که نمی­‌توانید تلفظ کنید یا معنی آن را نمی­‌دانید، یک انگشتتان را بالا بگیرید. اگر پنج یا بیشتر از پنج انگشتتان بالا رفت، کتاب احتمالاً خیلی سخت است. مربیان آموزشی سال‌هاست که از این روش استفاده می­کنند و می­‌توان از آن هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان استفاده کرد.۵http://www.readingrockets.org/article/selecting-books-your-child-finding-just-right-books
 2. دامنۀ لغاتتان را افزایش دهید. تقویت دایره واژگان، خواندن را در آینده آسان­تر و سرگرم کننده­تر خواهدکرد. هرچه لغات بیشتری در معرض دید شما قرار بگیرند، دامنۀ لغاتتان بیشتر می­شود.
  • اگر کلمه‌­ای را نمی­‌فهمید، ابتدا سعی کنید از سرنخ‌های متن استفاده کنید تا بفهمید معنی آن چیست. اغلب، بقیۀ کلمات جمله زمینه‌ای برای درک معنای کلمه‌ای خاص را فراهم می‌کنند.
  • کلماتی را که نمی­‌شناسید یا نمی­‌فهمید در فرهنگ لغت جستجو کنید. این کلمات را یادداشت کنید تا بعد مرور کنید و آنها را در حافظه­‌تان تثبیت کنید و به بخشی از لغات خود تبدیل کنید. مجموعه‌ای از این کلمات را برای مراجعات خود نگه دارید.
  • از کلمات جدیدی که یاد می‌گیرید در حرفت‌زدن‌های روزمره‌تان استفاده کنید. استفاده از این کلمات در زندگی روزمره باعث می­شود مطئمن شوید که آنها را یادگرفته‌اید.
 3. تمرین، تمرین، تمرین. پژوهش‌ها نشان می‌دهند افرادی که وقت بیشتری را برای خواندن صرف می‌کنند و با حجم بیشتری از مطالب خواندنی سروکار دارند، دامنۀ لغات گسترده­‌تر و درک مطلب بهتری دارند. این کار به صورت کلی‌ توانایی‌ آنها را برای کسب دانش بهبود می­‌بخشد ۶http://www.csun.edu/~krowlands/Content/Academic_Resources/Reading/Useful%20Articles/Cunningham-What%20Reading%20Does%20for%20the%20Mind.pdf.
  • مثل هر چیز دیگری، توسعۀ مهارت­های خواندن کار و تمرین می‌­طلبد. هر روز زمانی برای خواندن اختصاص دهید. کارشناسان سوادآموزی در مورد اینکه دقیقاً چه مقدار زمان باید به خواندن اختصاص داد، با توجه به اینکه سن، سطح مهارت و توانایی افراد متفاوت است، اختلاف نظر دارند. به یاد داشته باشید استمرار، یک قاعده اساسی است. سعی کنید هر روز بخوانید. هنگام خواندن اگر احساس کردید که نیاز به استراحت دارید، استراحت کنید. حتی هنگام تمرین هم، خواندن باید تجربه­‌ای لذت­‌بخش باشد.
  • در اتوبوس یا مترو کتابی با خود داشته باشید و بخشی از آن را بخوانید و بخشی دیگر را در زمان استراحت ناهار بخوانید. دسترسی داشتن به مطالب خواندنی در طول زمان­‌های کم باعث می­‌شود که مرتباً بخوانید.
  • کلمات را با صدای بلند بخوانید. خواندن با صدای بلند، برای خودتان یا برای دیگری، می‌­تواند نحوۀ خواندن و تلفظ کردن‌تان را بهبود بخشد. با این حال، خواننده‌ای که عصبی است نباید مجبور باشد با صدای بلند به‌ویژه در میان یک جمع بخواند. خجالت و احساس تحقیر می­‌تواند برخی از خوانندگان نامطمئن را از این تجربه بترساند.
  • داستان را تجسم کنید، به معرفی شخصیت‌­ها و مکان‌­ها توجه کنید. سعی کنید هرکدام را در ذهن خود ببینید. «دیدن» داستان آن را برای شما واقعی­‌تر و به‌خاطرسپردن آن را راحت­‌تر می‌­کند.

قسمت دوم: لذت از خواندن

 1. چیزهایی را بخوانید که به آنها علاقه دارید. زمانی به خواندن پایبند می‌شوید که برایتان تجربه‌ای لذت‌بخش و جذاب باشد. اگر در حین خواندن کسل شوید، احتمال بیشتری هست که کتاب را کناری بگذارید و کار دیگری انجام دهید۷http://www.edutopia.org/discussion/37-ways-help-kids-learn-love-reading.
  • سراغ کتاب‌هایی بروید که به سرگرمی‌ها و اهداف شغلی شما مرتبط هستند و یا کنجکاوی‌هایتان را ارضاء می‌کنند. کتاب­‌هایی وجود دارند برای علاقه‌مندان هر موضوعی جذاب هستند و اگر کتابخانه عمومی، کتابفروشی یا اینترنت در دسترستان است، به این معنی است که به راحتی می‌توانید یکی از آنها را پیدا کنید.
  • خود را فقط به تک‌نگاری‌ها محدود نکنید. کتاب‌های تصویری۸comic books و رمان‌های مصور ابزاری مناسب برای دلبسته کردن کودکان و نوجوانان به خواندن است. مجموعه داستان­‌های کوتاه گزینۀ خوبی برای کسانی است که نمی­‌خواهند درگیر خواندن یک اثر طولانی شوند.
  • مجلاتی را بخوانید که علاقه‌تان را در برمی­‌گیرد. علاقۀ شما ممکن است نگهداری موتورسیکلت، باغبانی، تماشای پرندگان یا معماری قرن نوزدهم و یا چیز دیگری باشد، اما به هر حال می‌توانید مجله‌­ای متناسب با آن پیدا کنید. بسیاری از این مجلات مقالات مفصل و خوبی دارند.
 2. محیط خواندن را خوشایند کنید. هرچه خواندن را با راحتی و آرامش بیشتری انجام دهید، مهارت‌های خواندن شما بیشتر پرورش می‌یابد. خواندن می‌تواند به جای اینکه یک کار ناخوشایند و طاقت‌فرسا باشد یک رخداد هیجان‌انگیز باشد
  • مکانی ساکت برای خواندن پیدا کنید که در آن آرامش دارید. از عواملی که موجب حواس‌­پرتی شما می‌شوند مانند تلویزیون یا رادیو، یا افرادی که باعث پریشان­‌خاطری شما هستند دوری کنید. مطمئن شوید جایی که هستید نورپردازی خوبی دارد تا بتوانید آرامش پیدا کنید. کتاب را با فاصله‌ای حدود ۲۵ سانتی‌متر از صورت خود نگه دارید (تقریباً به اندازه فاصله آرنج تا مچ دستتان).
  • یک جای دنج و شاداب برای خواندن ایجاد کنید. گوشه­‌ای پرنور با بالش­های راحت فضای مناسبی برای این کار است.
  • اگر به کسی در خواندن کمک می­‌کنید، مثبت باشید! بازخورد منفی فقط خوانندۀ تازه­‌کار را دلسرد می‌کند، بنابراین شرایط را همچنان به شکل مثبت حفظ کنید.
 3. خواندن را یک تجربۀ جمعی تبدیل کنید. خواندن لزوماً یک فعالیت انفرادی نیست و هنگام اشتراک با دیگران می­تواند لذت­‌بخش­تر هم شود.
 • یک باشگاه کتاب‌خوانی را با دوستان خود ایجاد کنید. خواندن به شکل یک تجربۀ جمعی می­‌تواند الهام‌بخش شما شود که به پیشرفت خود ادامه دهید. دوستان همچنین می­‌توانند یکدیگر را تشویق به پیشرفت کنند.
 • در یک وبلاگ برخط آخرین کتابی را که خوانده‌­اید  مرور و بررسی کنید. دیگران را تشویق کنید تا نظرات خود را در مورد آن اثر بیان کنند.
 • مرتباً به قهوه‌سرا یا کافه­‌کتاب­‌ها بروید. مشاهده خواندن دیگران می­‌تواند الهام­‌بخش شما شود یا شما را در جریان عناوین جالب قرار دهد. با همکاران خود درباره آنچه خوانده‌اند گفتگو کنید.
 • در آموزشگاه محلی، دانشکده یا فرهنگسرا دوره‌ای آموزشی انتخاب کنید و در آن شرکت کنید. هم‌زمان با آن می‌توانید یک مهارت جدید بیاموزید، یا درباره موضوع موردعلاقه‌تان مطالعه کنید و مهارت‌های خواندن خود را افزایش دهید.
 • متن­‌های جالب را برای خانواده یا دوستان‌تان بخوانید. این کارِ شما ممکن است آنها را برای خواندن ترغیب کند.
 1. خواندن را به یک مشغولیت خانوادگی تبدیل کنید. اگر بتوانید خواندن را به‌عنوان یک فعالیت منظم و معمول در خانوادۀ خود تبدیل کنید، همۀ اعضای خانوادۀ شما ترغیب ‌می‌شوند به خوانندگان بهتری تبدیل شوند. از طرفی دیگر این کار به شما امکان می­‌دهد مهارت­‌های خواندن خود را تقویت کنید.
 • والدین می‌­توانند از کودکی برای فرزندانشان بخوانند. این کمک می‌کند آنها در آینده خوانندگان بهتری باشند. خواندن برای کودکان به آنها در پیشرفت مهارت­های زبانی و شنیداری کمک می­‌کند و آنها را برای درک نوشتار آماده می­‌کند۹http://www.edutopia.org/discussion/37-ways-help-kids-learn-love-reading.
 • کتاب­‌ها را در جایی در دسترس اعضای خانواده و کتاب­‌های متناسب با سن کودک را نیز در نزدیکی آنها قرار دهید تا خودشان به‌تنهایی استفاده کنند. حتی اگر کودک نتواند به‌تنهایی بخواند، ایجاد مهارت­‌های اولیه برای خواندن- مانند نحوۀ صحیح نگه‌داشتن کتاب و ورق زدن – گام مهمی برای تبدیل‌شدن به یک خواننده است.
 • زمان خواندن برای خانواده می‌­تواند فرصتی برای ارتباط با فرزندان‌تان باشد. زندگی پر از دشواری و تب‌وتاب است و اغلب سخت است بتوان زمان باکیفیتی را برای خانواده کنار گذاشت. سعی کنید لحظاتی را برای خواندن با فرزندان خود به‌عنوان بخشی از امور روزانه‌تان برنامه‌­ریزی کنید.
 • اگر کودک شما به یک کتاب علاقه نشان می­‌دهد و می­‌خواهد بارها و بارها آن را بخواند صبور باشید. یک داستان محبوب می­‌تواند در لحظات مختلف به دلایل متفاوتی برای فرزندتان کشش داشته باشد. همچنین، دوباره خواندن همان کلمات و جملات به‌طور مکرر به کودک شما کمک می­کند با دیدن، کلمات را بشناسد.

قسمت سوم: دسترسی به خواندنی‌ها 

 1. از کتابخانۀ محلی خود بازدید کنید. کتابخانه­‌های عمومی دسترسی رایگان و بدون محدودیتی به مجموعه­‌های گسترده‌ای از خواندنی‌ها و سایر انواع رسانه­‌ها و فناوری­‌ها ارائه می­‌دهند. گرفتن کارت کتابخانه آسان است و معمولاً فقط به کارت شناسایی عکس‌­دار احتیاج دارد، اگرچه برخی از کتابخانه­‌ها برای اثبات اینکه شما در محدوده خدمتشان زندگی می‌کنید، به چیزهایی مانند قبض هم نیاز دارند.۱۰http://www.ala.org/news/state-americas-libraries-report-2015/executive-summary
 • کتابخانه­‌ها مکان­‌های شگفت­‌انگیزی برای یافتن انواع کتاب­‌ها هستند و کتابداران آنجا هستند تا به شما کمک کنند. کتابداران آموزش دیده‌اند به شما در استفاده مؤثر از کتابخانه کمک کنند. کتابداران منابعی هستند که نباید از آن غافل شوید. از کتابدار بخواهید در یک موضوع خاص یا ژانر عمومی­ کتاب‌هایی به شما پیشنهاد کند یا در پیدا کردن عنوانی خاص به شما کمک کند.
 • یافتن مطالب موردعلاقه‌ مهم‌ترین گام در بهبود خواندن شما است. برای فهمیدن خلاصه­‌ای از طرح داستان، پشت جلد کتاب­‌ها یا قسمت داخلی روکش کتاب را بخوانید. معمولاً با این کار سریعاً کتابی که موردعلاقه‌تان نیست را تشخیص می‌دهید.
 • بیشتر کتابخانه‌­ها به شما امکان می­‌دهند هم‌زمان بیش از یک عنوان را امانت بگیرید. چندین کتاب را به خانه ببرید تا انواع مطالب خواندنی را بتوانید امتحان کنید.
 1. به یک کتاب‌فروشی در منطقۀ خود سر بزنید. قبل از رفتن تصمیم بگیرید که کدام‌یک از کتاب‌فروشی‌ها بهتر می­‌تواند نیازهای شما را برآورده کند. محوطه­‌های اطراف دانشگاه‌­ها و مناطق شهری تنوع کتاب‌فروشی‌های بیشتری برای بازدید دارند.
 • کتاب‌فروشی‌های زنجیره­ای بزرگ‌تر همه‌چیز را از کتاب­های خودیاری گرفته تا رمان­‌ها و انتشارات دانشگاهی دارند. اگر مطمئن نیستید به دنبال چه چیزی هستید، این نوع کتاب‌فروشی‌ها می‌توانند با ارائه انواع متنوع‌تری از خواندنی‌ها، جستجوی شما را محدودتر کنند.
 • اگر علایق شما خا‌ص‌­تر است، به یک کتاب‌فروشی بروید که شما را با نوع کتابی که برایتان جذاب است راضی کند. کتاب‌فروشی‌های کودکان به‌گونه‌ای طراحی شده‌­اند که محیط آرام و سرگرم‌کننده‌­تری را برای خوانندگان کوچک‌­تر ارائه دهند.
 • خرید از یک کتاب‌فروشی محلی کوچک راهی مناسب برای حمایت از مشاغل محلی در جامعۀ شماست. می­‌توانید بعضی کتاب‌­های منحصربه‌­فرد را در این فروشگاه‌­های کوچک­‌تر پیدا کنید، مثل آثار نویسندگان محلی که در سطح ملی معرفی نشده‌­اند.
 • از کارکنان کتاب‌فروشی بخواهید تا پیشنهادهایی به شما بدهند. معمولاً کارکنان یا صاحبان کتاب‌فروشی‌ها به دلیل عشق به خواندن آنجا هستند. شما به‌احتمال‌زیاد طیف گسترده­‌ای از پیشنهادها را از آنها دریافت خواهید کرد.
 1. به حراجی­‌ها یا مغازه­‌های دست­‌دوم‌­فروشی سر بزنید. برای پیدا کردن کتاب­‌های خوب مجبور نیستید حتماً به کتابخانه بروید یا پول زیادی خرج کنید. کتاب‌­های استفاده‌­شده فقط با مبلغ کمی در دسترس هستند. این‌ها راه‌­های ساده‌­ای برای خواندن مطالب و مجموعه­‌های جالب هستند. گاهی اوقات نیز افرادی هستند که مجموعه‌­شان را یک‌جا می‌فروشند.
 • دقت کنید قبل از خریدن کتاب­‌های دست‌­دوم یا استفاده‌­شده، آنها را کاملاً کنترل کنید تا صفحات آسیب‌دیده یا کنده‌شده نداشته باشد. کل کتاب را ورق بزنید تا مطمئن شوید که برگه‌­های کتاب در اثر پارگی یا خیس شدن آسیب ندیده باشد.
 • در مورد قیمت کتاب یا سایر خواندنی‌ها که در یک حراجی با آن روبرو می‌­شوید، مذاکره کنید. گاهی اوقات کسی که کتاب را می‌­فروشد از آسیب داخلی صفحات کتاب آگاه نیست و همین می‌تواند باعث کاهش قیمت کالا شود.
 1. برخط باشید. به‌سادگی و بدون خارج شدن از منزل می‌­توانید کتاب­‌های تخفیف‌­دار یا مطالب خواندنی را از اینترنت پیدا کنید. همچنین می­‌توانید کتاب­‌های الکترونیکی یا سایر شکل­‌های رسانه‌­ای را برای خودتان دانلود کنید.
 • کتاب‌­های استفاده‌­شده از طریق خرده‌­فروش­‌های برخط در دسترس هستند. معمولاً کتاب­‌های استفاده‌­شده نسبت به کتاب­های نو ارزان­تر هستند و بیشتر فروشندگان یک ارزیابی از وضعیت کتاب از نظر کهنه‌گی و پاره‌بودن ارائه می‌­دهند.
 • اطلاعات زیادی به‌صورت رایگان در اینترنت در دسترس است. وب‌سایت یا وبلاگ موردعلاقه‌­تان را از اینترنت پیدا کرده و آن را دنبال کنید. شما می‌­توانید به‌سادگی وبلاگ­‌هایی را پیدا کنید که حاوی نقد و مرورهایی از کتاب‌­ها هستند و می‌­تواند شما را به جستجوی سایر کتاب­ها و نویسندگان راهنمایی کند.
 • برای دسترسی آسان به منابع دیجیتالی، یک دستگاه قابل‌حمل خواندن تهیه کنید. هرچند هیچ‌چیز مثل نگه‌داشتن یک کتاب در دستانتان لذت­‌بخش نیست، اما دستگاه‌­های دیجیتالی، حمل‌ونقل چندین کتاب الکترونیکی مختلف را هم‌زمان در یک جای کوچک آسان­تر می­‌کنند و این می‌تواند شما را از حمل کتاب‌ها و مجله‌های سنگین نجات دهد.
 • این روزها بسیاری از کتابخانه‌­های عمومی به شما این امکان را می­‌دهند کتاب­های الکترونیکی را به‌طور رایگان برای مدت‌زمانی معین، مثلاً دو هفته، امانت بگیرید.

 


این نوشته ترجمه نوشته‌ای است با مشخصات زیر

Morgan, Megan (2020) How to be A Good Reader Available at [https://www.wikihow.com/Be-a-Good-Reader]

Share

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*