پانزده راهِ ایجاد فرصت بیشتر برای خواندن

پانزده راهِ ایجاد فرصت بیشتر برای خواندن

Share

همه ما روزانه ۲۴ ساعت در اختیار داریم و هیچ راهی برای افزایش آن نداریم. اما چطور می‌شود که برخی افراد زمان زیادی برای انجام کارها دارند؟ در واقع این موضوع به این خاطر نیست که آنها زمان زیادی دارند بلکه به نحوه تخصیص زمان آنها مربوط می‌شود.

ایجاد زمان بیشتر برای خواندن به معنای تخصیص زمان بیشتر برای خواندن است. به نظر ساده می‌آید اما کمی (نه زیاد) پیچیده‌تر از آن است که فقط تصمیم بگیریم بیشتر بخوانیم. شرط می‌بندم که دارید می‌گویید زمان روزانه‌تان پر تر از آن است که بتوانید کاری انجام دهید. و به همین دلیل است که فرصت نمی‌کنید بخوانید. پس  در طول روز آنقدر کار دارید که زمانی برای خواندن باقی نمی‌ماند و این نقطه همان جایی است که بحث ما شروع می‌شود.

وقتی قصد می‌کنید زمان بیشتری برای کاری اختصاص دهید، به این معناست که قصد می‌کنید زمان کمتری را به برخی کارها اختصاص دهید. اختصاص زمان بیشتر به خواندن یعنی اینکه قرار است در قبال آن چیزی را از دست بدهید.

۱- فقط کتاب‌هایی را بخوانید که از آنها لذت می‌برید

خواندن کتابی که از آن لذت نمی‌برید کِیف کار را از بین می‌برد و همین باعث می‌شود زمان بیشتری مجبور باشید با متن کلنجار بروید و آن را بخوانید. به عبارتی دیگر وقتی چیزی را می‌خوانید که از آن لذت می‌برید در یک زمان معین متن بیشتری را می‌خوانید. معنای دیگر این حرف این است که خواندن را ژانری شروع کنید که از آن لذت می‌برید.

۲- کتاب‌هایی را که مجبورید بخوانید، به سرعت تورق کنید

شما مجبور هستید کتاب‌هایی را بخوانید . لازم نیست همه جزئیات و ریزه‌کاری‌های هر بخش را بخوانید تا آنچه از یک کتاب می‌خواهید، دستتان بیاید.  نکته دیگر اینکه لازم نیست در برخی موارد همه کتاب را بخوانید. تورق به شما کمک می‌کند تا بفهمید کجای کتاب بیشتر به کارتان می‌آید. مخاطب تک تک واژگان کتاب، همه نیستند یا هر واژه مخاطب خود را دارد.

۳- چند کتاب را هم‌زمان بخوانید

خواندن یک کتاب دشوار ممکن است چنان سرعت شما را کم کند که دیگر حال خواندن آن را از دست بدهید. اما وقتی آن را همراه با کتاب دیگری که متن ساده‌تر و لذت‌بخش‌تری دارد بخوانید، خود به خود زمان خواندن متن دشوارتر کم می‌شود. یک سر به کتاب دشوار بزنید برای اینکه دانش و اطلاعات شما را زیاد کنید و یک سر هم به کتاب ساد‌ه‌تر بزنید و همزمان خواندن را پیش ببرید.

۴- همیشه برای خواندن چیزی دم‌دستتان داشته باشید

همه چیز مطابق میل شما پیش نمی‌رود. گاهی مجبورید در مطب پزشک چند ساعتی را منتظر بمانید و در صف وسیله حمل و نقل عمومی چند دقیقه‌ای را منتظر بمانید. این انتظارها جاهای مختلف رخ می‌دهند: انتظار در مقابل درب آموزشگاه فرزندتان، یا صف نانوانی یا آرایشگاه. این لحظات بهترین زمان برای خواندن هستند. شاید بگویید که حمل یک کتاب خیلی کار دشواری است. بله حق با شماست. گرچه داشتن یک کتاب جیبی همراه توصیه می‌شود اما اگر برایتان مقدور نیست، تکنولوژی تلفن همراه کمک می‌کند متون خواندنی را بدون حمل بار اضافی با خود داشته باشید. همیشه در گوشی‌تان فایل‌های خواندنی را ذخیره کنید تا سرفرصت و چنین صف‌هایی بخوانید.

۵- برای تمدد اعصاب بخوانید

سه زمان برای خواندن مناسب است: درست قبل از خواب، درست بعد از خواب و زمانی که در وان حمام آرام دراز کشیده‌اید.

معین کردن یک زمان کوتاه و مشخص مثلا ۲۰ الی ۳۰ دقیقه قبل از خواب به خواندن بسیار موثر است. از یک طرف کمک می‌کند آرامش لازم برای خواب حاصل شود و از طرفی زمان به اندازه‌ای که بتوانید یک بخش از کتاب را به پایان ببرید.

تقریبا این روزها به دلیل اینکه همه ساعت تلفن همراه خود را برای بیدار شدن در صبح تنظیم می‌کنند، اولین چیزی که صبح با آن تماس دارند، گوشی است. معمولا بیدار شدن و تلاش برای خاموش کردن صدای زنگ، باعث می‌شود که همان کنار تخت خواب سری هم به شبکه‌های اجتماعی بزند. خب به جای این کار از شب قبل فایلی را معین کنید و به جای رفتن به شبکه‌های اجتماعی، متن فایل را بخوانید. این تجربه قدیمی را هم یادآوری می‌کنم که آدم‌های موفق بعد از اینکه صبح چشم‌هایشان را باز می‌کنند نیم ساعت در رخت‌خواب دراز نمی‌کشند تا کاملا بیدار شوند، این زمان برای خواندن بسیار مناسب است.

برای برخی هم وان حمام (اگر در خانه داشته باشند) محل مناسبی برای استراحت و تمدد اعصاب است و البته جای خوبی برای خواندن.

۶- هنگام تمرینات بدن‌سازی بخوانید

عجیب به نظر می‌رسد. انتظار نیست که وقتی وزنه‌ای را بلند می‌کنید، متنی هم دست بگیرید و بخوانید اما وسایلی هستند که مکان مناسبی برای خواندن دارند مثلا تردمیل، دوچرخه (ثابت) یا الپتیکال. لازم نیست کتاب همراه داشته باشید. از همان تلفن همراه استفاه کنید. به جای پیام فرستادن و یا گردش در شبکه‌های اجتماعی، متن معینی را که از قبل آماده کرده‌اید مرور کنید.

۷- محتوای کتاب‌ها را بدون خواندن، بدانید

یک راز بزرگ: بسیاری از کتاب‌ها را می‌شود نخواند اما از محتوای آنها آگاه بود. برای این کار به جای خواندن، به کتاب‌های گویا گوش دهید. کتاب‌های گویا هنگام نرمش، پیاده‌روی و حتی هنگام انجام کارهای غیرفکری و تکراری با رایانه و صد البته  هنگام رانندگی بسیار کارآمد هستند. اگر به این کار عادت کنید، هر هفته یک کتاب گویا را به پایان می‌رسانید. البته یک نکته این است که هر کتابی برای گوش دادن مناسب نیست. به نوع کتاب حتما دقت کنید. گاهی وقت‌ها هم پیش می‌آید بعد از گوش دادن به کتابی، دلتان بخواند کتاب را دست بگیرید و خودتان بخوانید. اگر این اتفاق افتاد حتما به حرف دلتان گوش دهید.

۸- تلویزیون را خاموش کنید!

وقتی در خوانه تنها هستید و اراده خواندن دارید، خاموش کردن تلویزیون زمان زیادی در اختیار شما قرار می‌دهد. اما گاهی در خانه با افرادی زندگی می‌کنید که سرگرمی آنها تلویزیون است و امکان خاموش کردن آن نیست، پس چه باید کرد؟ اگر آنچه می‌خوانید نیاز به تمرکز دارد، می‌توان جایی در خانه پیدا کرد: مثلا اتاق خواب یا حتی حمام. اما اگر برای سرگرمی می‌خوانید، در کنار خانواده بمانید و بخوانید. تلویزیون مانعی برای خواندن کتاب‌هایی نیست که برای سرگرمی هستند.

 ۹- خانواده‌ را به خواندن تشویق کنید!

یکی از بهترین راه کارها برای ایجاد زمان خواندن این است که کاری کنیم دیگران کارهایی انجام ندهند که مانع خواندن باشد. وقتی خوانواده اهل خواندن باشند، زمان خواندن آنها به شما اجازه می‌دهد شما هم بخوانید. گاهی آنها دلشان می‌خواهد متنی را بلند بخوانند. شما هم بنشینید و گوش دهید. گاهی هم برای خانواده بلند بخوانید.

نکته دیگر اینکه آنهایی که فرزندی مدرسه‌ای دارند باید کاری کنند که فرزندشان تکالیفش را انجام دهد و خواندنی‌های لازم را بخواند تا برای کلاس فردا آمادگی پیدا کند. بهترین گزینه این است که شما در کنار او بنشینید و بخوانید. هم به او کمک کرده‌اید که کارش را انجام دهد و هم به خودتان زمانی برای خواندن تخصیص داده‌اید.

۱۰-  کتاب‌ها را بیشتر از وبلاگ‌ها و سایت‌ها بخوان!

خواندن مطالب وبلاگ‌ها و وب‌سایت کار خوب و موردپسندی است. در آنها می‌توانید مطالبی را پیدا کنید که به این راحتی پیدا نمی‌کنید. اگر واقعا این کار را دوست دارید سراغ آنهایی بروید که خودشان محتوا تولید می‌کنند. یعنی به جای بریدن و چسباندن از دیگر وبلاگ‌ها و سایت‌ها، نویسندۀ دست به قلمی دارند که مطالب را خودش می‌نویسد. اما با این حال خواندن کتاب به دلایل مختلف از جمله ضریب اطمینانی که مطالب آن دارد، بسیار مطلوب تر است. یک متن تا تبدیل شدن به یک کتاب، راه زیادی را پیموده است و افراد زیادی آن را خوانده و ویرایش کرده‌اند. بنابراین غلط‌های کمتری به آن راه یافته است. البته نه همیشه!

۱۱- فهرستی از کتاب‌های در حال خواندن و آنهایی که قصد خواندن دارید داشته باشید

پیدا کردن یک کتاب خوب برای خواندن کار زمان‌بری است. هر بار کتابی می‌بینید که فکر می‌کنید به دردتان می‌خورد، به لیست خود اضافه کنید. اگر می‌توانید آن  تورق کنید. با این کار زمان جستجوی کتاب جدید را برای خودتان ذخیره می‌کنید. همیشه فهرستی دارید که به شما می‌گوید چیزهایی برای خواندن دارید. می‌توانید فهرست خود را سه بخشی کنید: کتاب‌هایی که چیزهایی به من یاد می‌دهند، کتاب‌هایی که مسئله‌ای را  برای من حل می‌کنند، کتاب‌هایی که در شیوه تفکر من تاثیر می‌گذارند و یا هر دسته‌بندی که خودتان مناسب می‌دانید. برخی شبکه‌های اجتماعی و اپلیکشن‌های تلفن همراه مانند GoodReads امکان تهیه و مدیریت این لیست را در اختیار شما قرار می‌دهند.

 ۱۲- بیش از آنکه می‌خوانی کتاب به امانت بگیر!

به کتابخانه سر بزن. سر زدن به کتابخانه شوق برانگیز است. شاید اکنون به یک کتاب برای خواندن نیاز داشته باشی اما از فهرستی که درست کرده‌ای بیش از آن امانت بگیر. وقتی کتاب‌ها در کنارت هستند، احتمال خوانده شدنشان بالاست.

 ۱۳- قبل از خواندن مدت زمان یا تعداد صفحاتی را که می‌خواهی بخوانی معین کن!

اگر عادت به خواندن داری، قطعا از مدت زمان خواندن خودت آگاهی اما اگر غیر از این است. سعی کن با زمان‌های ۲۰ الی ۳۰ دقیقه شروع کنی. یا اگر تعداد صفحات را ملاک قرار می‌دهی، هیچ فصلی تا میانه نخوان. هر فصل را در یک نشست بخوان.

 ۱۴- تندخوانی را تمرین کن!

تکنیک‌هایی وجود دارد که به شما کمک می‌کند در زمان ثابتی مقدار متن بیشتری را بخوانید. این تکنیک‌ها آموختنی هستند.

 ۱۵- در مورد کتاب‌هایی که خوانده‌ای با دوستان حرف بزن

این کار از یک سو ممکن است با عث علاقه آنها به این کتاب شود، از سوی دیگر خوانده‌های شما را تثبیت می‌کند و مهم‌تر از همه باعث می‌شود آنها نیز در مورد کتاب‌هایی که خوانده‌اند حرف بزنند. به این ترتیب اگر فرصت خواندن آن کتاب را هم نداشته باشی، حداقل اطلاعاتی از آن داری.

این نوشته ترجمه‌ای آزاد از  دو متن زیر است:

۱۱ WAYS TO MAKE MORE TIME TO READ| John Maxwell | 2013 | http://www.profkrg.com/11-ways-to-make-more-time-to-read

۱۱ Ways Busy People Make Time To Read| Eva Lantsoght| http://www.lifehack.org/articles/productivity/11-ways-busy-people-make-time-read.html

اینستاگرام من

کانال تلگرام مطالعات خواندن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*