بررسی وضعیت فرهنگ کتاب و کتابخوانی جوانان: از دیدگاه جوانان،‌ ناشران و اهل قلم

بررسی وضعیت فرهنگ کتاب و کتابخوانی جوانان: از دیدگاه جوانان،‌ ناشران و اهل قلم

Share

سازمان ملی جوانان. معاونت مطالعات و تحقیقات

تهران: سازمان ملی جوانان. معاونت مطالعات و تحقیقات،‌ ۱۳۸۶

۱۱۸ ص.

شابک: ۹۸۷۹۶۴۵۸۵۹۶۳۱

چکیده: تحقیق حاضر،‌ وضعیت فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در جوانان از دیدگاه جوانان،‌اهل قلم و ناشران مورد بررسی قرار گرفته است. سوالی اصلی این تحقیق آن است که وضعیت فرهنگ کتاب‌خوانی در جوانان از دیدگاه جوانان،‌ اهل قلم و ناشران چگونه است؟ سوال های فرعی تحقیق عبارتند از: عوامل موثر بر فرهنگ کتابخوانی جوانان،‌از دیدگاه جوانان،‌اهل قلم و ناشران چیست؟ جوانان،‌اهل قلم و ناشران چه راهکارهایی را برای توسعه فرهنگ کتابخوانی جوانان پیشنهاد می‌کنند؟ تحقیق حاضر در حیطه تحقیقات توصیفی و از نوع زمینه‌یابی می‌باشد. جامعه آماری این تحقیق را تمامی جوانان،‌اهل قلم و ناشرانی تشکیل می‌دهند که در بیستمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب شرکت کرده‌اند. با تاکید بر مفروضات حجم نمونه مثر در طرح‌های زمینه‌یابی،‌تعداد ۱۲۰ نثر از اهل قلم،‌ ۱۲۰ نفر از ناشران و ۳۶۰ نفر از جوانان،‌ با استفاده از روش نمونه‌گیری در درسترس به عنوان نمونه تحقیق انتخاب شدند. همچنین به منظور استخراج و تحلیل داده‌های تجربی از مدل آماری t تک گروهی جهت بررسی وضعیت موجود و از مدل آماری تحلیل واریانس یک طرفه جهت مقایسه دیدگاه‌ جوانان،‌ اهل قلم و ناشران در زمینه فرهنگ کتاب و کتابخوانی استفاده شد. نتیجه ان که یافته ‌های این تحقیق نشان داد تفاوت چندانی بین دیدگاه جوانان،‌ اهل قلم و ناشران درباره میزان تاثرگذاری عوامل مختلف بر گرایش جوانان به کتاب و کتاب‌خوانی وجود نداردو در مجموع،‌ هر سه گروه معتقدند که باید اقداماتی در جهت کاهش قیمت کتابها،‌ تبلیغات و اطلاع‌رسانی پیرامون معرفی کتابهای جدید و به روز،‌ برگزاری همایش‌ها و سمینار‌های اختصاصی برای جوانان و اعمال تشویق و ترغیب از سوی والدین،‌ دوستان،‌ اقوام و اجتماع به این امر،‌ صورت پذیرد.

۴ پاسخبه “بررسی وضعیت فرهنگ کتاب و کتابخوانی جوانان: از دیدگاه جوانان،‌ ناشران و اهل قلم”

 1. امیر گفت:

  سلام. ممنون از سایت خوبتون.
  چطور می توانم به تحقیق بالا دست پیدا کنم.
  ممنون از راهنمایی تون.

  • سیامک محبوب گفت:

   با سلام باتوجه به اینکه این تحقیق را سازمان ملی جوانان انجام داده است، می توانید آنجا پیدا کنید. اما یک نسخه از این تحقیق را ما در اداره کل پژوهش و نواوری نهاد کتابخانه ها داریم که اگر مایل باشید می توانید تشریف بیاورید و مطالعه بفرمایید و از صفحات مورد نظرتان کپی بگیرید.

 2. زهرا لاهوتي گفت:

  با سلام. با تشکر از سایت علمی و مفیدتون. من برای پایان نامم به این مقاله نیاز دارم و میتونه خیلی بهم کمک کنه. چطور میتونم به این مقاله دسترسی پیدا کنم؟

 3. زهرا لاهوتي گفت:

  با سلام و سپاس از سایت خوبتون. من برای پایان نامم به این مقاله خوب نیاز دارم. چطور میتونم اون رو ببینم؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*